Talajatkák

Mesostigmata rend (Nyűgatkák)

Rövid bemutatás: Az atkák egyik legfajgazdagabb rendje, hazánkból eddig több mint 500 elsősorban talajban, kisebb részben avarban, mohában, fészkekben, ürülékben és egyéb hasonló élőhelyeken előforduló fajt mutattak eddig ki. Morfológiájuk változatos, közös jellemzőjük a gnathosoma ventrális oldalán levő négy pár szőr, és a hasi oldalon a 2. és 3. vagy a 3. és a 4. lábak csípői között levő légzőnyílás, amihez mindig hosszú peritréma csatlakozik. A háti lemez lehet egységes, vagy ketté osztott, egyes ősibb csoportoknál azonban számos apró pajzsocska is megfigyelhető a háti oldalon. A ventrális oldal is változatos. A hím ivarnyílása a 3. vagy a 4. lábak csípői között lehet, de elhelyezkedhet a mell lemez elülső szélénél is. A nőstény ivarnyílását változatos alakú ivarlemez boríthatja. A hasi lemez összenőhet az anális lemezzel vagy a mell lemezzel is, azonban az is előfordul, hogy hiányzik. A csáprágó általában jól fejlett, ollós és erősen fogazott.

Gazdasági jelentőségük és ökológiai jellegük: A legtöbb ide tartozó faj gyorsmozgású ragadozó, amelyek főleg más atkákkal, rovarlárvákkal vagy fonálférgekkel táplálkoznak. Több fajuk elsődlegesen mikroszkopikus gombák fonalait fogyasztja. Sok fajuk más ízeltlábú fajokkal kapcsoltan, azoknak a testén, lárváján vagy járataiban él.

Oribatida (Páncélos atkák)

Rövid bemutatás: Az atkák fajgazdag rendje, hazánkból eddig több mint 520 talajban (avarban, mohában, fészkekben, ürülékben és egyéb hasonló élőhelyeken) előforduló fajt mutattak ki. Morfológiájuk nagyon variábilis, közös jellemzőjük a test két részre osztottsága. A proterosoma az előtestnek, míg az hysterosoma azt utótestnek felel meg, a közötte levő válaszvonalat dorso-sejugális vonalnak nevezzük. Sok esetben a két testtáj egymástól jól elválik, míg más esetekben az elkülönülés nehezen figyelhető meg. Közös jellemző még az előtesten megfigyelhető szenzillum, amely nagyon változatos alakú lehet. A primitív csoportok kivételével erősen szklerotizált barnás, feketés színű atkák. Lábaikon a karmok száma egy vagy három lehet. Kutikulájukon különböző alakú szőröket és kisebb-nagyobb, egyedül álló vagy csoportba tömörült pórusokat találhatunk. Sok taxonnál a hímek és a nőstények elkülönítése nem lehetséges morfológiai bélyegek alapján. A csáprágójuk ollós, azonban egyes taxonoknál speciális alakúra módosulhatnak.

Gazdasági jelentőségük és ökológiai jellegük: A páncélos atkák a talaj életében jelentős szerepet töltenek be, fő feladatuk az avar lebontása, de több fajuk is megfigyelhető különféle növények levelein is.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el